Beton Kurutma Cihazları Neden Gerekli

Genel Kültür

Beton kurutma cihazı profesyonel nem kurutma işlemleri için kullanımı elverişli olan cihazlardır. İsteğe bağlı olarak her sektörde kullanılmaya uygundur. Beton kurutma cihazı içerisinden probleminizin çözümüne yönelik olarak en uygun seçimi yapabilmek, nem kurutmacihazından en etkili neticeleri almak adına son derece önemlidir. Beton nem kurutma cihazları yalnızca kış mevsiminde ve zorlu hava koşullarının meydana getirdiği ıslaklık gibi sıkıntıların giderilmesinde değil yaz aylarında oluşan yoğun miktardaki nemin giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

Beton Nem Kurutma İşleminin Önemi

Sanılanın aksine betonların ıslaklığı yalnızca kış mevsiminde geçekleşen bir sorun değildir. Yaşanılan bölgenin nemli olması ıslaklığın kurumasını geciktirmektedir. Betonların içinin hapsettiği nem yaz aylarında daha da artabilmektedir. Rutubet kokusunun oluşmasındaki en önemli nedenlerden biri de zamanında kurutma işleminin ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Beton kurutma işlemi yapılmadan bina tamamlanırsa bina yaşama alanı olarak kullanıldığında çeşitli problemler ile karşılaşılacaktır. Uzun süreli neme maruz kalan betonların yüzeylerinde derin çatlaklar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Duvarlardaki boya ve sıva gibi uygulamalarda ise ıslaklığa bağlı olarak dökülmeler ve çatlamalar görülebilmektedir. Islaklık ve nem insan sağlığına da ciddi zararlar verebilmektedir.

Beton Kurutma İşlemi Neden Gerekli?

İnşaat sahasında işler devam ederken yağmur veya kar yağması ya da binanın yeni döşenmiş olan su tesisatının problem çıkararak su baskınına yol açması gibi sebeplerden dolayı beton kurutma işleminin kesinlikle yapılması gerekmektedir. Beton kurutma işlemi yapılmadığı takdirde betona işleyen yağmur ve kar suyu bina tamamlandıktan belli bir süre sonra nem ve küf oluşumu ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durum hem inşaatı yapan firmayı hem de kullanıcısını olumsuz yönde etkilemektedir. İnşaatı kurutmayı doğal yollarla yapmak pek mümkün olamayacağı için en iyi yöntem beton kurutma cihazı kullanmaktır.

Beton Nem Kurutma Cihazlarının Kullanımı ve Etki Süresi

Beton kurutma işlemini hiçbir hava akışına maruz kalmadan kısa süre içerisinde yapabilmek mümkündür. Yeni yapılan bir betonun üzerine kurutma işleminin yapılması kontrolünün basit ve kolay olmasından dolayı daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir