Bilgisi Olmayıp Fikri Olanlar Sedef Hastalarının Hayatını Karartıyor

Bilgisi Olmayıp Fikri Olanlar Sedef Hastalarının Hayatını Karartıyor

Sağlık

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, sedef hastalarını motive etmek için özel muayene günleri düzenlediklerini söyledi. ERÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Psoriasis Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Murat Borlu, sedef hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Borlu, “Sedef hastalığı dünyada çok yaygın bulunan bir hastalık olduğu için tüm dünyada bu hastalığın farkındalığının artması, hastaların hem tedavi edilirken hem de psiko sosyal destekte bulunmaları ve bunun bulaşıcı bir hastalık olmayan tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bir şekilde açıklanması için böyle bir hafta düşünülmüş. Bizde bu hafta kapsamında bugün böyle bir etkinlik düzenledik. Biz her zaman sedef hastalarının birbirlerini daha iyi anlayacağını, birbirlerini görerek bu hastalık ile beraber başa çıkmalarının daha kolay olacağını düşünerek sosyal birliktelik yapmayı hedefledik. Yurtdışında çok belirgin bir şekilde hasta grupları ve hasta dernekleri tarafından yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Borlu, “Burada da biz belirli günlerde hastaları aynı gün muayene ederek birbirleri ile iletişimlerini artırmayı amaçlıyoruz. Haftada 2 gün sedef hastalarına özel muayene günü verip, bizzat hastalara bakıyorum. Normalde sıra bulma dertleri çok olduğu için, kronik bir hastalık olduğu için muayene olmak ve sıra bulmak da çok yıpratıcı olabiliyor. Buda sedef hastası olan insanları tıbbi tedavilerden uzak kalmasına neden oluyor. Bunu önlemek için sedef kliniklerini yapmayı planladık” şeklinde konuştu. Sedef hastalarının internet üzerinden satılan ürünlere gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Borlu, “Bizim en büyük derdimiz hastanın gelmesi değil, gelen hastaya muayene İçin sıra vermek ve onunla ilgilenmektir. Görünen hastalıklarda birçok başka branşta tıbbi ve bireysel olmayan başka insanın bilgisi olmasa da fikri oluyor. Bunlarda hastaların boş yere maddi ve manevi kayıplarına yol açacak bir takım satışlara neden oluyor. İnsanlara ümit vaat eden birçok kişi farklı yöntemler görüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: bircokicerik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir