Evcil Hayvanların Tüylerinden Kurtulmanın Yolları

Evcil Hayvanların Tüylerinden Kurtulmanın Yolları

Genel Kültür

Evcil hayvan türleri arasında en çok kedi ve köpek tüy dökme özelliğine sahiptir. Bu tüylerin en kötü özelliklerinden biri ise her yere yapışabiliyor olmalıdır. Evcil hayvan tüyleri daha çok koltuk halı ve yerlerde bulunur. Sürekli olarak evi süpürme gereksinimi ortaya çıkarır. Bu sebeple hayvan sahipleri bunu engellemek için arayışlara girerler. Maalesef ki hayvanların doğası gereği […]

Evcil hayvan türleri arasında en çok kedi ve köpek tüy dökme özelliğine sahiptir. Bu tüylerin en kötü özelliklerinden biri ise her yere yapışabiliyor olmalıdır. Evcil hayvan tüyleri daha çok koltuk halı ve yerlerde bulunur. Sürekli olarak evi süpürme gereksinimi ortaya çıkarır. Bu sebeple hayvan sahipleri bunu engellemek için arayışlara girerler. Maalesef ki hayvanların doğası gereği tüylerinin dökülmesi son derece normal olmaktadır. Evin içinde hayvan türüne karşı Alerjisi olanlar için en büyük dezavantajlarından biridir. Evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için yapılabilecek pek çok yöntem bulunur. Bu yöntemler insanların daha rahat etmesini mi tüylerini daha az uğraşmasının ağlayacak yöntemlerdir.

Evcil Hayvanların Tüylerinden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?Evcil Hayvanların Tüylerinden Kurtulmanın Yolları

İnsan sağlığını da büyük tehlikeye sokan evcil hayvan tüyleri mutlaka temizlenmelidir. Dökülen bütün tüyleri sık sık temizlemek ve hiçbir yerde hayvan tüyü bırakmamak gerekir. Bu konu ile ilgili pek çok yöntem gelişmiştir. Özellikle kedi ya da köpek besleyen kişilerin mutlaka sık sık toz alması gerekir. Çünkü evcil hayvan tüylerinin gözle görülmeyecek yerlere yapışma gibi bir durumu da söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için mutlaka halı altlarını ve koltuk kenarlarını da temizlemek gerekir. Görünmeyen yerler olması oralara hayvan tüyünün yapışmayacağı anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda evcil hayvanın tüy dökmesini engelleyen yöntemlere de başvurmak son derece önemlidir. Çok uzun tüylü hayvanlar daha fazla tüy döker. Bunun doğrultusunda hayvanların daha az tüy dökmesi için mutlaka tüylerinin kısaltılması gerekir.

Evcil Hayvanların Tüylerini Yok Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evcil hayvan tüyleri temizleme işlemi yaparken bu hususlara dikkat edilmediği takdirde kötü sonuçlar doğurması mümkün olan bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken ilk husus evcil hayvan tüyü temizleme işlemi yaparken birden fazla yöntemi bir arada uygulamamak gerektiğidir. Pek çok yöntem bir arada yapıldığında tüylerin havada asılı kalması gibi bir durun söz konusu olabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise toz alma işlemi esnasında tüylerin bir yerden başka bir yere taşınmamasına dikkat etmek gerekir. Yani bir yerin tozu alındıktan sonra mutlaka bez yıkanıp daha sonra yeni yerin tozunu almak gerekir. Aynı zamanda evcil hayvan tüyleri için üretilmiş olan tüy toplama ruloları da büyük bir yarar sağlar. Özellikle yatak ve kanepelerin üzerini bu rulo ile temizleyerek daha hijyenik bir ortam yaratmak mümkündür.

Evcil Hayvan Tüylerinden Kurtulurken Hijyen ve Temizliğin Önemi

Evinde bir ya da daha fazla evcil hayvan besleyen kişilerin evin temizliğine ve hijyenine son derece dikkat etmesi gerekir. Kedi ya da köpek besleyen kişilerin en büyük problemlerinden birin olan tüylerden kurtulmanın en önemli ve ilk aşaması budur. İstenildiği kadar kedinin ya da köpeğin tüyleri kısaltılsın her türlü tüy dökmeye devam ederler. Bunu göz ardı etmeyerek sık sık ev temizlenmeli, havalandırılmalı ve tozlardan arındırılmalıdır. Evcil Hayvanların Tüylerinden Kurtulmanın YollarıÖzellikle duvarlara ve objelere çok fazla tutunma özelliği gösterdiğinden dolayı bu kısımları temizlik esnasında atlamamaya özen göstermek gerekir. Evcil hayvanlar çok fazla tüy döktükleri için mutfağa girmelerine müsaade etmemek sağlığınız açısından çok daha faydalı olacaktır. Aynı şekilde yatak odanıza girmesine ve yataklarınıza çıkmasına da müsaade etmemek gerekir. Çünkü yatağın herhangi bir yerine yapışan tüy ağız ya da burun yolu ile vücudunuza girip hastalıklara yol açabilir. Koltuk ve yataklar için tüy toplama ruloları en ideali olurken halılar için de süpürme işleminden sonra halı fırçası ile kalan tüyler temizlenmelidir. Bunun üzerine de koli bandı işe son tüyler arındırılmalıdır. Sadece süpürme işlemi evcil hayvan besleyen kişiler için hiç yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra pek çok şeyi de yapması gerekir. Her gün süpürme ve toz işlemi yapılıp haftanın bir günü de derinlemesine temizlik yapmak en ideali olacaktır.

Evcil Hayvanların Tüy Dökmesini Önlemek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sık sık ev temizlense de sonu gelmeyen bir durum söz konusu oluyor. Evcil hayvan tüyleri temizliğin daha kapsamlı ve daha özenli yapılmasına sebep oluyor. Bu sebeple insanlar hayvan tüylerini azaltmak için yapılması gereken yöntemleri aramaya başlıyor. Evcil hayvan tüylerini tamamen yok etmek mümkün olmamakla birlikte sadece belirli bir oranda azaltma yapılabilir. Evcil hayvanınızı sürekli veteriner muayenesine götürerek tüy dökülmesinin normal düzeylerde olup olmadığını ya da mevsimsel olup olmadığını en iyi şekilde öğrenmek mümkündür. Evcil hayvan tüylerinin dökülmesini azaltmak için en ideal yöntemlerden biri ise hayvanın uzayan tüylerinin kestirilmesidir. Bu konuda veterinerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda tüy dökülmesini azaltmak için en önemli hususlardan biri ise evcil hayvanın tüylerinin düzenli bir şekilde taranması konusunda olmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi uygulandığı zaman tüy dökülmesinde yaklaşık yüzde elli azalma olduğunu görmek mümkün olacaktır.

Evcil Hayvan Tüyü Temizleme Ürünleri Nelerdir?

En iyi şekilde evin temizliğinden emin olmak isteyen kişiler için evcil hayvan tüyü temizleme ürünleri çok sayıda bulunur. Evcil hayvan besleyen herkesin evinde bulunması gereken ürünler arasında yer alırlar. Herkesin kendine göre bir ürünü ve bir temizleme yöntemi bulunur. Günümüzde en çok kullanılan ve en çok fayda görülen ürün tüy temizleme ruloları olmaktadır. Fakat bu rulolar evin her köşesine uygulanan ürünler olmadığı için tek başına tüy temizleme ruloları pek de uygun olmaz. Fakat yatak ve kanepeler için son derece uygun bir yöntem olabilmektedir. Yeni icatlardan biri olan robot süpürgeler de çok fazla iş gören ürünler arasında yer alır. Sizin bir temasınız bulunmadan bütün evi kendisi gezerek temizleyen bir süpürgedir. Bu süpürgeyi günde 2 ya da 3 defa aktif hale getirerek evde oluşan hayvan tüylerinin sık sık temizlenmesi mümkün

Kaynak: genel-blog.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir