İnternet Haberleri Takibi

Genel Kültür

İnternet haberleri, bağımsız haber sunmanın en kolay ve güvenilir halidir.

Çevrimiçi olmak, gazeteler için son dakika haberlerini daha zamanında sunma konusunda basılı yayın gazeteciliği ile rekabet etmek için daha fazla fırsat yarattı. İyi bütçelerle kurulmuş gazetelerin güvenilirliği, güçlü marka tanınırlığı ve reklamcılarla olan yakın ilişkileri de gazete endüstrisindeki tekel oluşlarına imkan sunuyordu. Ancak, çevrimiçi haber kanalları sayesinde güvenilirlik, tarafsızlık ve yalan haberlerin bu tekel gazetelerde çok olduğu gösterdi. Bu sayede, aslında iyi bütçelerle kurulmuş gazetelerin sorunlu olduğu bize fark ettirdi. Ayrıca, baskı işlemlerinden kurtulma sayesinde ana akım gazetelere rakip bir sürü çevrimiçi haber platformu oluşmasını sağladı.

Basılı gazeteler gibi çevrimiçi gazetelerin de iftira, mahremiyet ve telif haklarıyla ilgili yasal kısıtlamaları vardır. Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Türkiye’de olduğu gibi çoğu ülkede çevrimiçi yayınlar için de geçerlidir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Veri Koruma Yasası çevrimiçi gazeteler ve haber sayfaları için de geçerlidir.

2017 yılına kadar, KVKK Türkiye Cuımhuriyeti’nde hüküm sürdü, ancak gerçek çevrimiçi gazeteler ile forumlar veya bloglar arasında net bir ayrım yoktu. 2017’de, Türkiye merkezli çevrimiçi gazeteleri, haberleri ve haber videosu web sitelerini, onlardan beklenen sorumlulukları kapsayan resmi olarak düzenlemek ve neyin çevrimiçi bir haber yayını olup neyin olmadığını netleştirmek için bir karar çıkarıldı.

Bazı gazeteler, örneğin hem basılı hem de çevrimiçi için yazılar yazmak ve her iki medyada görünen sınıflandırılmış reklamlar gibi faaliyetlerinin her yönüne interneti entegre etmeye çalıştılar, diğer gazete web siteleri ise ilgili basılı gazetelerden oldukça farklı olabilme imkanı elde etti.

İnternet haberleri ve güncel gelişmeleri canlı takip etmek için şimdi https://www.canlihaber.com/ adresini takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir