İtalik Yazı

Teknoloji

İtalik yazı diğer yazı stillerine göre daha estetik ve daha kibar bir görünüm sağlayan bir yazı fontudur. Genellikle çok sevdiğimiz kişilere veya sevgilimize bir mesaj göndereceğimiz zaman, bir özlü söz için ya da bir alıntı yapmak istediğimizde italik yazı tipini tercih ederiz. İtalik yazı stilinin cümlede bıraktığı izlenim normal yazıya kıyasla daha fazla dikkat çekici özelliğe sahiptir. Özellikle de kalın ve serif italik harfler tercih edilir. Ayrıca el yazısından sonra en çok tercih edilen yazı tipidir.

Eğik Yazı

Eğik yazı ile italik yazı aynı şeylerdir ancak Türkçe de italik yerine eğik kelimesini kullananların sayısı oldukça fazladır. Elbette kelime, italik fontun görünümünden gelmektedir. Eğik yazı stilini kullanan kişiler anlatmak istedikleri hususları ya da özellikle belirtmek istedikleri hususu daha iyi şekilde belirtmek için kullanırlar.

Eğik yazı tipini kullanan kişiler, italik yazı stilinde de olduğu gibi genellikle alıntı yapılacağı zaman, bir kelimede ya da bir cümlede belirgin bir şekilde yazıyı ifade etmek istenildiğinde kullanılır. Bu sayede italik tipi yazı kullanan kişiler daha şık bir yazı stilini kullanmış olacaklardır.

İtalik Yazı Yazma

İtalik yazı yazma genelde bir cümlede vurgulanmak istenen kelimeyi yazmak için kullanılır. Bir cümlede bir kelimeyi vurgulamak istiyorsanız, italik tipinde yazılar dışında tercih edeceğiniz seçenekler de vardır ancak sayısı çok fazla değildir, sınırlıdır. Hatta alternatif olarak 2 tane var diyebiliriz ancak italik yazılarda da bu diğer 2 alternatifi kullanmak mümkündür. Örneğin kalın italik yazı ya da el yazısı da kullanılabilir. Burada el yazısı da zaten italik yazı tipinde olmaktadır.

İtalik yazı blog yazılarında, sosyal medyalarda, mesajlaşmalarda çokça kullanılır. Örneğin Instagram’da gönderi ya da story atmak istediğinizde italik kalın serif yazı kullanabilirsiniz. Bu paylaşımınızın daha fazla ilgi çekmesini ve daha anlaşılır olmasını sağlar. Elbette sadece gönderiler için değil, isim, biyografi, açıklama, yorum için de kullanabilirsiniz.

İtalik stiller kullanmak için sekillinickyazma.net/italik/ sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir, size istediğiniz tüm italik stilleri sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir