Lazer Epilasyon Yöntemi Can Yakar Mı?

Lazer Epilasyon Yöntemi Can Yakar Mı?

Sağlık

Günümüzde gelişen lazer teknolojisi ile yapılan operasyonlar özel soğutucu cihazlarla birlikte uygulanırken, ağrı hissini büyük oranda azaltılmaktadır. Ayrıca ağrı eşiği kişiye göre farklılık göstereceği için, az da olsa acı hissedilebilir.

Fakat genel olarak lazer epilasyon yönteminde kişinin rahatsız olacağı düzeyde bir ağrı durumu olmamaktadır.

Lazer epilasyon zararlı mıdır?

Lazer epilasyon yönteminin belirlenen herhangi bir zararı yoktur. Fakat uygulama esnasında ve sonrasında gerekli özen gösterilmez ise bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Deride kaşıntı, şişme ve yanma gibi geçici komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle lazer epilasyon tecrübeli uzmanlar tarafında uygulanmaktadır. Ayrıca lazer epilasyonu uygulamasındaki dozajın, kişiye uygun olması önemli bir ayrıntıdır.

Ağrının önlenmesi için lazer epilasyonun dozunu azaltmak doğru mu?

Acı hissini ortadan kaldırmak için lazer dozunu azaltmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Lazer uygulamasının optimal sonuçları, kılın kalın ve koyu renkli olmasından dolayı ışınların melanin pigmenti tarafından emilmesi ile sağlanmaktadır. Kısacası acı hissinin biraz daha fazla olması uygulamanın başarılı olacağını göstergesidir. Bu nedenle dozajı azaltmak, kıl kökü tahribinin yeteri kadar olmamasından dolayı kalıcı sonuçlar elde edilemez. Ayrıca acı hissi tolere edilebilecek düzeyde ve seans sırasında olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında sonra kesinlikle ağrı hissi söz konusu değildir. Bknz: http://www.marmarahair.com/lazer-epilasyon-nedir-nasil-yapilir/

Lazer epilasyonun erkeklere bir zararı var mı?

Lazer epilasyon erkekler üzerinde tüm bölgelere uygulanabilir. Kadınlardan farklı olarak bir durum yoktur. Fakat esmer tenli erkeklerin sakal bölgesinde uygulama yaparken, çok daha dikkatli ve seçici davranılması gerekir. Aksi halde esmer tenlerde leke oluşumu riski daha fazladır. Bunların haricinde lazer epilasyonun herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Nadir olarak yağlı ciltlerde epilasyon sonrasında akne sorunu görülebilir.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mı? Uygulamadan sonra ağrı olur mu?

Lazer epilasyon uygulamasının bilinen kalıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Lazer esnasında kıl köklerinin etkilendiğinin belirtisi olarak uygulanan bölgede hafif kızarıklık ve kabarıklık oluşabilmektedir. Bu durum uygulamadan en fazla 30 dakika sonra kendiliğinden geçecektir. Eğer rahatsız edici bir durum olursa hafif ağrı kesici alınabilir. Ancak böyle bir durumun yaşanması söz konusu değildir. Yalnızca buz uygulaması ile rahatlama sağlanabilir. Geçmiş yıllarda kullanılan cihazlar ağrıya neden olmaktaydı ancak günümüzde herhangi bir ağrıya neden olmayan ve daha hızlı sonuç alınabilen yöntemler uygulanmaktadır.

Kaynak: ilmerkez.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir