Miyom Tedavisi

Sağlık

Kadınlarda sık biçimde görülen hastalıkların en başında rahimde görülen kistler gelir. Özellikle üreme çağında olan kişilerde miyom oldukça sık görülmekte olan bir hastalıktır. Miyomlar rahim içerisinde bulunan ve kanser riski taşımamakta olan tabakalaşmış yapılardır. Bazı pozisyonlarda hasta vücudunda bulunan bu urların varlığından dahil haberdar olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda miyom tedavisi oldukça kritik bir öneme sahiptir.

 Miyom Belirtisi Nedir?

 Her anda belirti verme hususu söz konusu olmayan miyomlar genel olarak rahimin iç duvarına yerleştiği durumlarda bazı şikayetlere yol açabiliyor. Bu şikayetlerin tepesinde ise regl zamanlarında aşırı bir kanamanın ortaya çıkma durumudur. Kanama ile beraber parça geldiği de bazı pozisyonlarda görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kanama zamanlarının uzun sürmesi, kasıklarda sık biçimde ortaya çıkan ağrılar miyom belirtileri içerisinde gösterilebilir. Bunun yanı sıra miyomların yerleşme pozisyonuna göre de kişiden kişiye değişen belirtiler oluşabilmektedir. Eğer ki rahimin arka duvarına yerleşmiş bir pozisyonda ise kabızlık problemi ortaya çıkabiliyor.

 Miyom Tedavisi Bulunmakta mı?

 Bu başlık altında Miyom tedavisi, büyüklüğüne ve de yerleştiği yere göre değişiklik göstermektedir. 5 cm’nin üstüne çıkmış olan, bağırsak ya da mesaneye baskı yapmakta olan ve aşırı kanamaya neden olan miyomların cerrahi bir müdahale ile kısa zamanda alınması gerekir. Özellikle genç yaş kademesinde olan kadınlarda görülmekte olan iyi huylu bu kitleler robotik cerrahi metotlar ile alınabiliyor. Miyom tedavisi için Laparaskopi de yine değişik bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra cerrahi operasyon gerektirmeyecek kadar mini yapıya sahip olan miyomlar için ilaç tedavisi uygulanabilir konumdadır.

 Gebelikte Miyom Problemleri Nelerdir?

 Miyomlar her ne kadar iyi huylu kimliğe sahip olsa da bazı özelliklere sahip durumda bulunanlar zaman zaman daha kötü sonuçlara sebep olabiliyor. Özellikle büyümeye meyilli olan ve yahut da büyümesi çok hızlı olan miyomların kanser problemi oluşturma ihtimali fazlası ile yüksektir. Bu gibi problemler ile karşılaşmamak için belli zaman aralıkları ile hekim kontrollerinin yapılmasında yarar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra gebeliğe engel durumda bulunmayan miyomlar gebelik aşamasında bazı problem ve sıkıntıları beraberinde getirebilir. Miyomun oluşma sebebi tam olarak bilinmese de östrojen hormonunun fazlası ile etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir