Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?

Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?

Genel Kültür

Evde kedi beslemek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri “Ne tür kedi kumu kullanmalıyım? sorusudur. Özellikle kedinize uygun bir kum kullanmanız hem kedinin sağlığı hem de evde yaşayanların sağlığı açısından önemlidir. Mesela toplanabilir kedi kumu topaklar oluşturmak için yani nemi emmek üzere tasarlanmıştır. Genel olarak kullanılması önerilen en iyi kedi kumu çeşitlerinden biri budur. […]

Evde kedi beslemek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri “Ne tür kedi kumu kullanmalıyım? sorusudur. Özellikle kedinize uygun bir kum kullanmanız hem kedinin sağlığı hem de evde yaşayanların sağlığı açısından önemlidir. Mesela toplanabilir kedi kumu topaklar oluşturmak için yani nemi emmek üzere tasarlanmıştır. Genel olarak kullanılması önerilen en iyi kedi kumu çeşitlerinden biri budur. Genellikle çoğu kokuyu önleyebilir. Bununla beraber birden çok farklı koku çeşidi sunan kumlarda vardır. Bununla beraber kedinin idrarı kullanılan çoğu kumda kabın dibine çökmektedir.
Bazı kedi kumu türleri iri yapıya sahip olabilir. Bu durumda ise kedinizin cinsine uygun olduğundan emin olmanız gereklidir. Kedilerin cins yapısı farklı olduğu için kimisi yumuşak kum isterken kimisi doğası gereği iri taneli kum istemektedir. Kesin bilgi için elbette bir veterinere danışmak yararlı olacaktır.

Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?Kedi Kumunuz Çevre Dostu Olmalı

Çevre dostu kedi kumları genel olarak, odun talaşı, saman, kum ve gazete gibi doğal malzemelerden yapılmaktadır. Bu kumlar diğer kedi kumu çeşitleri kadar işe yarasa da ne yazık ki kokuyu önleyemezler. Hatta bazıları bariz şekilde idrarı emerek topaklanma yapar. Bu durumda çevre dostu kedi kumu kullanmak isterseniz içine karbonat karıştırmanız gereklidir.Böylece kötü kokuyu önleyebilirsiniz. Bu tür kedi kumu şu dönemlerde kullanılabilir:
• kedi yavrusu yetiştirmek,
• dışkı örneği almanız gereken hasta kediler için,
• ya da atıkları doğal bir ortamda yok etmek isterseniz,
bu tür kedi kumlarını kullanabilirsiniz.

Kokulu Kedi Kumu mu Yoksa Kokusuz mu Tercih Edilmeli?

Billindiği gibi tüm hayvanların kendine has bir kokusu vardır. Bununla beraber kedileri düşünürsek yoğun parfüm kokusunu sevmeyen hayvanlar olduğunu söyleyebilir. Parfümlü kedi kumları kedilerin gözlerini sulandırabilir ve hatta onları hasta bile yapabilir. Bunun için kedinizi iyi tanımanız gereklidir. Bu gibi durumlarda hayvan kuma yapmak yerine yatağınıza veya banyo küvetinize pisleyebilir. Bu durumda bir veterinerden yardım almanız iyi olacaktır.
Peki dorusu nasıl olmalıdır? Genel öneri kokusuz veya hafif kokulu kedi kumu kullanılmasıdır. Bununla beraber alınan kumun içerisine koku önleyemek için doğal karbonat tozu eklenebilir. Elbette veterinerden hazır katkılar da alabilirsiniz.

Kedi Kumu Tanecik Yapısı Ne Olmalıdır?

Doğal olmayan kedi kumları kil içerdiğinden tamamen tozsuz tutmak zordur. Büyük tanecikli bile olsa nakliye aşamasında alacağı darbeler neticesinden ister istemez toz boyutunca parçalanacaktır. Bu durum tozsuz diye alınan kedi kumlarında görülmektedir. Buna rağmen tozsuz kedi kumu tercih etmeniz kediniz için yararlı olacaktır. Aksi durumda kedinizin sinüsleri tıkanabilir. Bununla beraber kumu değiştirirken de çok toza maruz kalabilirsiniz.
Kedi kumunun tanecik boyutu da öenmlidir. Genel olarak tüm boyutlar kedi türleri açısından sıkıntı oluşturmasa bile bazı bilinmesi gereken durumlar şunlardır:Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?
• Kedinizin yaşı ilerlemiş ise yumuşak yerler ister. Bunun için en küçük taneli boyutu seçebilirsiniz,
• Yeni doğan kediler hassas olur ve bu nedenle yumuşak, küçük taneli kum kullanabilirsiniz,
• Özellikle sinüsleri daha küçük olan bazı kedi ırkları vardır. Sinüs tıkanlamarını önlemek için tozsuz kum veya tozlu ise büyük taneli kumlar seçilebilir,
• Bazı kediler sadece bir markayı tercih eder. Özellikle yetişkin olanlarda bu durum sık görülür. Bunun için tüm çeşitlerden biraz koyup hangi markayı seçtiği belirlenebilir,

Kedi Kumu Seçiminde Sonuç

Genel olarak tüm kedi kumları fabrikasyon olduğu için sağlık açısından yararlıdır. Bu nedenle doğru kum seçimi için mümkün ise bir veteriner yardımı alınmalıdır. Bununla beraber kediniz yetişkin ise büyüme döneminde ne kullanıldığını bilmenizde yarar vardır. Kedinizin kumunu mümkünse günlük değiştirmeniz iyi olacaktır. Hepsinden önemlisi kedinizin sağlık durumunu kotrol altına almanız ve veterinerinizin dediklerini yapmanız hem sizin için hem kediniz için önemlidir.

Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Litter_box
www.wikihow.com/Choose-a-Kitty-Litter
www.petfinder.com/cats/bringing-a-cat-home/choose-cat-litter/

Kaynak: yayinyapan.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir