Paddle Tennis Nedir

Spor

Paddle tennis, tenisten uyarlanan bir spor biçimidir. Tenis ile karşılaştırıldığında, kort çok daha küçüktür. Aynı zamanda çift şerit yoktur. Ağ ise daha aşağıdadır. Paddle tennis oyununda gergin bir raket yerine sağlam ve sert bir raket kullanılmaktadır. Raketinizi tenis çantaları ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Top tercihi ise basınçsız bir top tercih edilir. Tek bir sahada hem teke tek hemde Çifter halinde oyuncular paddle tennis oynayabilir. Küçük kort boyutu sayesinde oyun daha avantajlı hale gelir. Dubai ve Mısır ülkelerinde paddle tennis oyunu oldukça ün kazanmıştır ve sıklıkla ligleri düzenlenmektedir. Paddle tennis raketi hava basıncını düşürmesi sebebi ile delikli tercih edilebilir. Bu oyunda puanlama stili ise tenis sporunda olduğu gibi aynı şekildedir.

Paddle tennis Kuralları Nelerdir?

Duvar ve çitler tenis oyununda olduğu gibi aynı görevi görmektedirler. Paddle tenis kortları klasik tenis kortu ile aynı malzemelerden üretilmelidir. Paddle tennis oyununda kullanılan top, Birleşik Devletler Tenis Birliği tarafından belirlenen özel gereksinimleri karşılayan basınçlı bir tenis topu olmalıdır. İç basıncını azaltmak için topun kesinlikle delinmesi gerekir. Diğer tenis oyunlarında olduğu gibi paddle tennis sporunda da bir tarafın kazanabilmesi için aradaki puan farkı 2 olmalıdır. 2 olmaması durumunda aradaki sayı farkı 2 ye çıkana kadar oyun devam etmelidir.

Servis atışı yapılırken oyuncu servis atışını kaçırırsa ya da servis atılan top fileye değer ise bu sayı servis hatası sayılmaktadır. Paddle tennis oyununda her oyun sonunda bir rol değişimi gerçekleşir. Alıcı sunucu olurken, sunucu da alıcı yerine geçer. Sunucular oyun başladığı sırada vücudunun herhangi bir kısmı ile taban çizgisini kesinlikle geçmemelidir. Oyuncunun böyle bir durumda puan kaybetmesine sebep olmaktadır. Her oyuncu sadece bir defa servis vuruşu gerçekleştirir ve servis atışıyla faul yaparsa oyun sırası karşı tarafa geçmiş olur.

Herhangi bir spor etkinliğinde en önemli faktör sporcu ruhudur. Her oyunda olduğu gibi oyuncuların oyunun kurallarına ve düzenlemelerine uymaları, özgür ve adil bir rekabet olmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Bu nedenle paddle tenis kuralları oyunda adil bir oyun sağlamak için oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir