Rus Ve Belaruslu Sporcular Di̇amond League’den İhraç Edi̇ldi̇

Spor

Diamond League organizatörleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme çabasının hemen ardından Rus ve Belaruslu sporcuların müsabakalardan men edildiklerine açıklık getirdi.

Organizasyonun kendi megapari giriş internet sitesinden konuyla ilgili gelen açıklamada, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Diamond League Genel Kurulu’nda, Rus ve Belaruslu sporcuların müsabakalardan men edilmesi tavsiyesinin kabul edildiğinin kaydedilmesine ilişkin içeriklere yer verilmiş.

Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) de aynı şekilde iki ülke sporcular için aynı kararı almıştı.

Diamond League’in yeni sezonu 13 Mayıs’ta Doha’da başlayacak olduğunu verilen ifadede “Diamond League Genel Kurulu, Rus ve Belaruslu sporcuların gelecekteki tüm Diamond League müsabakalarından men edilmesi yönünde karar aldı.” şeklinde açıkladı.

Rusya Atletizm Federasyonu, doping ihlalleri sebebiyle 2015’ten bu yana Dünya Atletizm Birliği’nden uzak tutuldu ve karşısındaki rakiplerinin uluslararası etkinliklerde ülke bayrağı altında yarışmasına izin verilmediğini açıkladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Rusya’da yapılacak olan bazı uygulamalar ve mücadelelerin iptal edilmesini ya da yerinin değiştirilmesini ve Rus ve Belaruslu sporcuların tarafsız bir bayrak altında yer almamasını veya yarışmamasını önerdiğini bildirdi.

Birçok spor kuruluşu etkinlikleri farklılaştırdı ve Rus ve Belarus takımlarının veya sporcularının müsabakalarını askıya alırken, sponsorlar savaşa karşı protestolarda sözleşmeleri sona erdirildiğini açıkladı.

Rus ve Belaruslu sporcuların da Belgrad’da düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’na da katılmayacak oldukları gelen haberler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir