Vinç Araçları Ne İşe Yarar

Genel Kültür

Vinç Araçları Ne İşe Yarar?

İlk olarak, vinç kiralama süreci aralarında birçok parçaya bölünmüştür. Vinçler paletli vinçler, liman vinçleri, teleskopik vinçler, mobil büyük vinçler, kule vinçler, yüksek kaldırma vinçleri (kamyon gövdesine monteli) gibi çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Yükleri kaldırmak için bir makine, motorun dönme gücü nedeniyle hidrolik yağ deposunda yüksek basınçlı yağ üretilir, şanzıman mekanizmasından gelen basınçlı yağ hidrolik pistonda ileri geri hareket eder ve ardından bomu tahrik ederek çalışır. Kol hareket ettikçe pistona dağıtılan yağ basıncı olarak bilinir.

Bahsettiğimiz vinçlerin bir kısmı dişlilere elektrik gönderir ve halat kasnakları arasında dönerek markanın güçlü dönme gücü ile halat tamburunu doldurur, burada kısaltılan tel halatın kaldırma kuvvetini vinç kancasına iletir. Kamyonlara monte edilen mobil vinçlere Hi-up denir. Yerden mekanik olarak bir yük kaldırma kuvveti oluşturan iş makinesine vinç denir.

Makine, tonaj, yapı malzemeleri ve insan gücünün yetersiz olduğu yüksek binalarda inç artık bir zorunluluk haline geliyor. Kaldırılacak malzemeyi eğimli rampalar, dikeyler, çukurlar, yüksek malzemeler üzerinde istenilen konumdan bomu belirtilen konuma sürerek indirmek ve yerleştirmek için her yöne hareket edebilen vinçtir.

Kiralık Vinç Süreci

Kiralık vincin kaldıracağı yükün ağırlığı açıkça belirtilmelidir. Vinç nasıl kiralanmalı sorusunun cevabı, kiralama açısından malzemenin cinsi oldukça önemlidir. Vinç pergeli uzatırken yük taşıma kapasitesi azalır. Örneğin; 5 ton malzemeniz var. Çok uzağa kaldırmak istiyorsunuz, 5 tonluk kiralık bir vinç çağırıyorsunuz ve gelen vinç o işi yapamayacak. Adı geçen vinç 5 ton üretim kapasitesine sahip olduğu için vinç sadece malzemeyi yerden kesebilmektedir.

Vinçler günümüzde en çok kullanılan inşaat ekipmanlarından biridir. Öncelikle vincin ne olduğunu kısaca tanımlayalım. İnsan gücünün yetersiz olduğu durumlarda, büyük ve ağır nesneleri kaldırmak için kullanılan iş makinelerine vinç denir. Vinçler ağır makinelerdir. Vincin ucuna takılarak yükün bir yerden başka bir yere aktarılmasına yardımcı olur.

Vincin kullanıldığı alana göre çalışma şekli de kullanılan iş koluna göre değişiklik gösterebilir. Birçok kiralık vinç çeşidi vardır. Genel yapı olarak birbirlerine benzeseler de kullanım alanlarına ve şekillerine göre farklılık gösterebilirler. Manuel olarak kaldırılamayan ağır cisimleri kaldırmak ve indirmek için kullanılan vinçler gerektiğinde döndürülerek de hareket ettirilebilir. Ağır cisimleri yükleme ve boşaltma görevini üstlenen vinçler, 360 derece dönebilen ve kolaylıkla yukarı aşağı hareket edebilen iş makineleridir. Standart bir vincin ortalama taşıma kapasitesi 50-60 tondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir