Wimbledon Tenis Organizasyonu Nedir

Spor

Wimbledon Tenis Organizasyonu Nedir

1864 yılında All England Croquet Club olarak kurulan Wimbledon, şimdi dünyanın en ünlü tenis şampiyonasına, Wimbledon Tenis Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Londra’nın güneybatısında yer alan Wimbledon, toplam 80 dönümlük bir alana sahiptir. Merkez Kort’taki tamamen cam çatı, oyuncular, seyirciler ve fotoğrafçılar arasında hayranlık uyandırır. Tenis raketi oyuncuların özel olarak kendilerine tasarlattığı ekipmanlardır.

Wimbledon Tenis Tarihi

Stadyumun tarihi, Fred Perry’nin 1935 ve 1936’daki ardışık galibiyetleri, turnuvanın son haftasında ilk kez bir şampiyonun taçlandırılması gibi dramalarla doludur. Wimbledon, tarihinin yanı sıra, kültür ve alt kültürlerin de kaynaştığı bir potadır. İlk günden itibaren, bu mekan dünyanın dört bir yanından ünlüleri ve kraliyet ailesini kendine çekti. Sporun popülaritesi, her gün dünya çapında 100 milyondan fazla izleyicinin televizyon veya çevrimiçi olarak Wimbledon’ı izlemesinden açıkça görülmektedir.

Wimbledon, 1877’den beri tenisin evi olarak anılır. Bu süre zarfında Wimbledon kortlarında birçok yenilik yaşandı. İlk yağmur geciktirme sistemi, oyuncuların oynamaya devam edemeyecekleri kadar ıslandığında başarısız oldu. Gecikmelere ek olarak, maçlar artık beş yerine üç sete sahip ve hem erkekler hem de kadınlar aynı turnuvada oynuyor. Maçlara ek olarak, taraftarlar ayrıca Wimplings’de birden fazla bölümdeki 100 günden fazla etkinliği izliyor. Bu turnuvaya her yıl 12 binin üzerinde oyuncu giriyor. Pek çok benzersiz yönü ile, Wimbledon’ın tenis yarışmaları ve genel olarak kültür için bu kadar popüler bir mekan haline gelmesi şaşırtıcı değildir. Tenis ayakkabısı ekipmanı günümüzde oldukça önemli bir süreci teşkil ediyor.

Wimbledon Günümüzdeki Yeri Nedir?

Tenis turnuvası, popülaritesi nedeniyle medyada çok yer alıyor. Diğer spor etkinlikleriyle karşılaştırıldığında, Wimbledon, futbol veya futbol gibi diğer büyük spor etkinlikleriyle karşılaştırıldığında genel halktan çok az ilgi görüyor. Bununla birlikte, genel halk tarafından izlenen diğer spor etkinlikleriyle karşılaştırıldığında, Wimbledon hem İngilizler hem de turistler arasındaki yüksek popülaritesi nedeniyle çok daha yüksek puanlar alıyor.

Birçok İngiliz Wimbledon’ı televizyonda veya çevrimiçi olarak izlese de, diğer ülkelerin de turnuvaya bizzat katılan veya bizzat izleyen kendi taraftar grupları vardır. Birçok ülke, birlikte seyahat edebilmeleri ve Wimbledon’da veya dünya çapındaki çeşitli turnuvalarda deneyimlerini tartışabilmeleri için özellikle tenis hayranları için özel bir gruba ev sahipliği yapar. Tenis çantaları tenisçilerin turnuva boyunca kullandığı ekipmanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir